NGC 7295

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7295


Соѕвездие Гуштер
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 28 м 2 с
Деклинација +52° 17' 18""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,7
Физички податоци
Привидни димензии 4' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 ноември 1831
Други ознаки NGC 7296, OCL 228

NGC 7295расеано ѕвездено јато во соѕвездието Гуштер, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7295 се споменува и како NGC 7296, OCL 228.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 ноември 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7295 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 9,7 m.[2] NGC 7295 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 28 м 2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +52° 17' 18"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7295 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 57; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3619. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1952.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]