NGC 7094

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7094


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 36 м 53 с
Деклинација +12° 47' 22""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Физички податоци
Привидни димензии 1,57' x ?'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 10 октомври 1884
Други ознаки PK 66-28.1, CS=13.6

NGC 7094планетарна маглина во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7094 се споменува и како PK 66-28.1, CS=13.6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 октомври 1884 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7094 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m.[2] NGC 7094 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,57'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 36 м 53 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 47' 22"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7094 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 211; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1128. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 799.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]