Прејди на содржината

NGC 7436

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7436


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 57 м 56,2 с
Деклинација +26° 8' 59""
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 2 декември 1784
Други ознаки NGC 7436A, UGC 12269, MCG 4-54-6, VV 84, KAZ 316, NPM1G +25.0526, CGCG 475-8

NGC 7436елиптична галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7436 се споменува и како NGC 7436A, UGC 12269, MCG 4-54-6, VV 84, KAZ 316, NPM1G +25.0526, CGCG 475-8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 декември 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7436 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] NGC 7436 има привидни димензии од 2' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 57 м 56,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +26° 8' 59"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7436 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70124. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 168; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2238. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1175.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]