NGC 7005

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7005


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 1 м 56 с
Деклинација -12° 52' 39"
Податоци од набљудување
Вид на тело астеризам
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x ?'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 23 август 1855

NGC 7005астеризам во соѕвездието Водолија, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 август 1855 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 4,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7005 е од видот *Grp.[1] NGC 7005 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 1 м 56 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 52' 39".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7005 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 299; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5778. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 791.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]