NGC 7429

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7429

{{{опис}}}

Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 56 м 0 с
Деклинација +59° 58' 24""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 септември 1829
Други ознаки OCL 249

NGC 7429расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кефеј, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7429 се споменува и како OCL 249.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 септември 1829 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7429 е од видот III2p.[1] NGC 7429 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 56 м 0 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +59° 58' 24"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7429 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 58; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3997. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 872.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]