NGC 7228

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7228


Соѕвездие Гуштер
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 11 м 48,6 с
Деклинација +38° 41' 56""
Положбен агол 156°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 14,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,2'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 1 септември 1872
Други ознаки UGC 11945, MCG 6-48-16, CGCG 513-13

NGC 7228спирална галаксија во соѕвездието Гуштер, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7228 се споменува и како UGC 11945, MCG 6-48-16, CGCG 513-13.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 септември 1872 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7228 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,4 m/лм2.[2] NGC 7228 има привидни димензии од 2,1' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 11 м 48,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +38° 41' 56"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 156°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7228 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68254. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 122; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3199. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 778.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]