NGC 7460

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7460


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 1 m 42,7 s
Деклинација +2° 15' 49""
Положбен агол 37°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sb/P
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,1'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 21 септември 1876
Други ознаки UGC 12312, MCG 0-58-21, CGCG 379-23, IRAS 22591+0159

NGC 7460 е спирална галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7460 се споменува и како UGC 12312, MCG 0-58-21, CGCG 379-23, IRAS 22591+0159.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 септември 1876 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7460 е од видот Sb/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] NGC 7460 има привидни димензии од 1,5' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 1 m 42,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 15' 49"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 37°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7460 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70287. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 258; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 576. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 905.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]