Прејди на содржината

NGC 7101

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7101
{{{опис}}}
Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 39 м 34,5 с
Деклинација +8° 52' 38"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 3 август 1864
Други ознаки MCG 1-55-7, CGCG 402-12, NPM1G +08.0499

NGC 7101галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7101 се споменува и како MCG 1-55-7, CGCG 402-12, NPM1G +08.0499.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 август 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7101 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 m/лм2.[2] NGC 7101 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 39 м 34,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +8° 52' 38".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7101 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67118. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 211; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1120. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 860.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]