NGC 7451

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7451 {{{опис}}}
Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 0 м 40,6 с
Деклинација +8° 28' 3"
Положбен агол 67°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,5'
Историја
Откривач Ото Вилхелм фон Струве
Откриена 7 декември 1865
Други ознаки UGC 12299, MCG 1-58-20, CGCG 405-22, KARA 1002, IRAS 22581+0811

NGC 7451спирална галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7451 се споменува и како UGC 12299, MCG 1-58-20, CGCG 405-22, KARA 1002, IRAS 22581+0811.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1865 година од страна на Ото Вилхелм фон Струве, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7451 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 7451 има привидни димензии од 1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 0 м 40,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +8° 28' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 67°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7451 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70245. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 213; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1160. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 821.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]