NGC 7423

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7423


Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 55 м 6,5 с
Деклинација +57° 5' 41""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3m
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 ноември 1788
Други ознаки OCL 246

NGC 7423расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кефеј, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7423 се споменува и како OCL 246.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 ноември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7423 е од видот II3m.[1] NGC 7423 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 55 м 6,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +57° 5' 41"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7423 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 58; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3993. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 872.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Alter, G., B. Balazs, and J. Ruprecht, Catalogue of Star Clusters and Associations,

2nd edition. Budapest: Akademiai Kiado, 1970. (5,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]