NGC 7380

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7380

{{{опис}}}

Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 47 м 21 с
Деклинација +58° 7' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III3pn
Привиден сјај
(видлив)
7,2
Физички податоци
Привидни димензии 20' x ?'
Историја
Откривач Каролина Хершел
Откриена 1787
Други ознаки OCL 244, LBN 511

NGC 7380расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кефеј, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7380 се споменува и како OCL 244, LBN 511.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1787 година од страна на Каролина Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 4,2 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7380 е од видот III3pn.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,2 m.[2] NGC 7380 има само една позната привидна димензија, која изнесува 20'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 47 м 21 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +58° 7' 54".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7380 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 58; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3992. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 872.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]