NGC 3105

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3105
Поглед кон NGC 3105
Поглед кон NGC 3105
Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 0 м 39,5 с
Деклинација - 54° 47' 15"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3p
Привиден сјај
(видлив)
9,7
Физички податоци
Привидни димензии 2' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 10 април 1834
Други ознаки OCL 798, ESO 167-SC14, AM 0958-543

NGC 3105расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3105 се споменува и како OCL 798, ESO 167-SC14, AM 0958-543.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 април 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3105 е од видот I3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,7 m.[2] NGC 3105 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 0 м 39,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 54° 47' 15".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3105 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 426; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8603.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]