NGC 3432

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 3432


Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 38°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
11,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,7
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 6,6' x 1,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 19 март 1787
Алтернативни ознаки UGC 5986, MCG 6-24-28, CGCG 184-30, Arp 206, VV 11, KUG 1049+368

NGC 3432 е спирална галаксија во соѕвездието Мал Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3432 се споменува и како UGC 5986, MCG 6-24-28, CGCG 184-30, Arp 206, VV 11, KUG 1049+368.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 март 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3432 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] NGC 3432 има привидни димензии од 6,6' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 38°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3432 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32643. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 105; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2521. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 731.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3432 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]