NGC 3318

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3318

{{{опис}}}

Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 78°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 1,2'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 март 1835
Други ознаки ESO 317-52, MCG -7-22-26, AM 1035-412, IRAS 10350-4122

NGC 3318спирална галаксија во соѕвездието Едро, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3318 се споменува и како ESO 317-52, MCG -7-22-26, AM 1035-412, IRAS 10350-4122.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 март 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3318 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 3318 има привидни димензии од 2,3' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 78°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3318 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31533. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 399; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7718. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3318 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"", Parts I-V.

Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]