NGC 3103

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3103
Поглед кон NGC 3100
Поглед кон NGC 3100
Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 0 м 40,8 с
Деклинација - 31° 39' 51"
Положбен агол 154°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
11,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,2' x 1,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 27 февруари 1886
Други ознаки NGC 3100, ESO 435-30, MCG -5-24-18, AM 0958-312

NGC 3103спирална галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3103 се споменува и како NGC 3100, ESO 435-30, MCG -5-24-18, AM 0958-312.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 февруари 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3103 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 3103 има привидни димензии од 3,2' х 1,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 0 м 40,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 31° 39' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 154°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3103 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28960. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 365; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7169. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 59.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]