NGC 3340

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3340
{{{опис}}}
Соѕвездие Секстант
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 145°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,9'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 30 јануари 1865
Други ознаки UGC 5827, MCG 0-27-42, CGCG 9-101

NGC 3340спирална галаксија во соѕвездието Секстант, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3340 се споменува и како UGC 5827, MCG 0-27-42, CGCG 9-101.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 јануари 1865 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3340 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 3340 има привидни димензии од 1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 145°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3340 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31892. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 235; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4913. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 467.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3340 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]