Прејди на содржината

NGC 3322

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3322


Соѕвездие Секстант
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 36°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 1,2'
Историја
Откривач Ендрју Ејнсли Комон
Откриена 1880
Други ознаки NGC 3321, MCG -2-27-10, UGCA 214, IRAS 10363-1123

NGC 3322спирална галаксија во соѕвездието Секстант, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3322 се споменува и како NGC 3321, MCG -2-27-10, UGCA 214, IRAS 10363-1123.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1880 година од страна на Ендрју Ејнсли Комон, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 36 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3322 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 3322 има привидни димензии од 2,5' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 36°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3322 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31653. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 280; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5495. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1537.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Запис за NGC 3322 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Tully, R.B., ""Nearby Galaxies Catalog"". New York: Cambridge University Press, 1988.

A preliminary version on mnetic tape (1981) was used here. (23,17)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]