NGC 3201

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3201

{{{опис}}}

Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 17 м 36,8 с
Деклинација - 46° 24' 38"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид X
Привиден сјај
(видлив)
6,9
Физички податоци
Привидни димензии 20' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1 мај 1826
Други ознаки GCL 15, ESO 263-SC26

NGC 3201збиено ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3201 се споменува и како GCL 15, ESO 263-SC26.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3201 е од видот X.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,9 m.[2] NGC 3201 има само една позната привидна димензија, која изнесува 20'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 17 м 36,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 46° 24' 38".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3201 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 399; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8183.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]