NGC 3242

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3242
{{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 24 м 46,1 с
Деклинација - 18° 38' 31"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
7,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,6
Физички податоци
Привидни димензии 1,07' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 февруари 1785
Други ознаки PK 261+32.1, ESO 568-PN5, CS=12.0, Ghost of Jupiter

NGC 3242 (Јупитеров Дух, Колдвел 59) — планетарна маглина во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3242 се споменува и како PK 261+32.1, ESO 568-PN5, CS=12.0, Ghost of Jupiter.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 7 февруари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3242 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,6 m.[2] NGC 3242 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,07'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 24 м 46,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 18° 38' 31".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3242 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 325; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6065. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1047.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]