NGC 3049

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3049
{{{опис}}}
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 54 м 49,5 с
Деклинација + 9° 16' 19"
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 1,5'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 20 март 1882
Други ознаки UGC 5325, MCG 2-25-55, MK 710, IRAS 09521+0930, KARA 383, CGCG 63-103

NGC 3049спирална галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3049 се споменува и како UGC 5325, MCG 2-25-55, MK 710, IRAS 09521+0930, KARA 383, CGCG 63-103.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 март 1882 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3049 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 3049 има привидни димензии од 2,2' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 54 м 49,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 9° 16' 19".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3049 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28590. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 189; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 829. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 990.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]