NGC 3286

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3286
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 36 м 21,3 с
Деклинација + 58° 37' 13"
Положбен агол 88°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 9 април 1793
Други ознаки NGC 3284, MCG 10-15-112, CGCG 290-56, KCPG 239A

NGC 3286елиптична галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3286 се споменува и како NGC 3284, MCG 10-15-112, CGCG 290-56, KCPG 239A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 април 1793 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3286 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 3286 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 36 м 21,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 58° 37' 13".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 88°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3286 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31433. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 46; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3822. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 673.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]