NGC 3395

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3395
{{{опис}}}
Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 50°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 декември 1785
Други ознаки IC 2613, UGC 5931, MCG 6-24-17, Arp 270, VV 246, ARAK 257, KCPG 249A, CGCG 184-18

NGC 3395спирална галаксија во соѕвездието Мал Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3395 се споменува и како IC 2613, UGC 5931, MCG 6-24-17, Arp 270, VV 246, ARAK 257, KCPG 249A, CGCG 184-18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3395 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 3395 има привидни димензии од 2,1' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 50°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3395 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32424. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 105; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2519. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 731.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3395 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]