NGC 3247

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3247

{{{опис}}}

Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 24 м 12 с
Деклинација - 57° 45' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2p
Привиден сјај
(видлив)
7,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 април 1834
Други ознаки OCL 809, ESO 127-SC19, Westerlund 2, in EN

NGC 3247расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3247 се споменува и како OCL 809, ESO 127-SC19, Westerlund 2, in EN.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 април 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3247 е од видот II2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8 m.[2] NGC 3247 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 24 м 12 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 57° 45' 48".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3247 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 426; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8608.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]