NGC 3478

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3478
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 132°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 1,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 5 февруари 1788
Други ознаки UGC 6069, MCG 8-20-59, CGCG 241-51, IRAS 10565+4623

NGC 3478спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3478 се споменува и како UGC 6069, MCG 8-20-59, CGCG 241-51, IRAS 10565+4623.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 февруари 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3478 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 3478 има привидни димензии од 2,6' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 132°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3478 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 33101. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 73; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3443. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 709.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3478 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]