NGC 3317

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3317 {{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело тројна ѕвезда
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Историја
Откривач Едвард Остин
Откриена 24 мај 1870
Други ознаки ESO 501-**55

NGC 3317тројна ѕвезда во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3317 се споменува и како ESO 501-**55.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 24 мај 1870 година од страна на Едвард Остин, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3317 е од видот *3.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3317 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 325; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6641. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1017.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3317 на НАСА (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]