NGC 3447

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3447


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBdm/P
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 15,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,8' x 2,2'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 18 март 1836
Други ознаки UGC 6006, MCG 3-28-27, CGCG 95-58, IRAS 10507+1702, VV 252, KCPG 255A

NGC 3447 е спирална галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3447 се споменува и како UGC 6006, MCG 3-28-27, CGCG 95-58, IRAS 10507+1702, VV 252, KCPG 255A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 март 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3447 е од видот SBdm/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 15,5 mag/arcmin2.[2] NGC 3447 има привидни димензии од 3,8' х 2,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3447 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32694. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 190; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1429. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 463.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3447 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]