NGC 3118

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 3118


Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 7 m 11,4 s
Деклинација + 33° 1' 38"
Положбен агол 41°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 0,4'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 16 март 1884
Други ознаки UGC 5452, MCG 6-22-74, CGCG 182-75, IRAS 10042+3316, FGC 118A, KUG 1004+332

NGC 3118 е спирална галаксија во соѕвездието Мал Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3118 се споменува и како UGC 5452, MCG 6-22-74, CGCG 182-75, IRAS 10042+3316, FGC 118A, KUG 1004+332.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 16 март 1884 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3118 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] NGC 3118 има привидни димензии од 2,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 7 m 11,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 1' 38".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 41°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 3118 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29415. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 104; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2506. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1032.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[edit | edit source]