Прејди на содржината

NGC 3086

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3086
{{{опис}}}
Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 59 м 8,6 с
Деклинација - 34° 13' 32"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
10,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,6
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 2'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 февруари 1835
Други ознаки ESO 374-15, MCG -6-22-5, AM 0956-335

NGC 3086елиптична галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3086 се споменува и како ESO 374-15, MCG -6-22-5, AM 0956-335.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 февруари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3086 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 3086 има привидни димензии од 2' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 59 м 8,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 34° 13' 32".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3086 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28845. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 365; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4906. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 470.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]