NGC 3293

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3293
Слика на NGC 3293
Податоци (епоха J2000)
СоѕвездиеКобилица
Ректасцензија10ч 35м &1000000000000002400000024с[1]
Деклинација−58° 14′[1]
Оддалеченост9.000 сг (2.750 пс[2])
Привидна величина (V)4,7
Привидни димензии (V)8,2′[2]
Физички особености
Полупречник13,2 сг[2]
Старост8 мг[2]
Други назнакиCr 224
Поврзано: Расеано ѕвездено јато

NGC 3293расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, откриено од францускиот астроном Никола Луј де Лакај во 1751 г.[3] Содржи преку 100 ѕвезди посјајни од 14. величина во поле од 10 лачни минути, од кои најсјајни се сините суперџинови со привидна величина од 6,5 и 6,7. Има и пулсирачки црвен суперџин од 7. величина, наречен V361 Кобилица.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Kharchenko, N. V.; Piskunov, A. E.; Schilbach, E.; Röser, S.; Scholz, R.-D. (2013). „Global survey of star clusters in the Milky Way. II. The catalogue of basic parameters“. Astronomy & Astrophysics. 558: A53. arXiv:1308.5822. Bibcode:2013A&A...558A..53K. doi:10.1051/0004-6361/201322302.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Baume, G.; Vázquez, R. A.; Carraro, G.; Feinstein, A. (2003). „Photometric study of the young open cluster NGC 3293“. Astronomy and Astrophysics. 402 (2): 531–540. arXiv:astro-ph/0301529. Bibcode:2003A&A...402..549B. doi:10.1051/0004-6361:20030223.
  3. Seligman, Courtney. „NGC Objects: NGC 3250 - 3299“. cseligman.com. Посетено на 14 февруари 2019.
  4. Dufton, P. L.; Smartt, S. J.; Lee, J. K.; Ryans, R. S. I.; Hunter, I.; Evans, C. J.; Herrero, A.; Trundle, C.; Lennon, D. J.; Irwin, M. J.; Kaufer, A. (2006). „The VLT-FLAMES survey of massive stars: Stellar parameters and rotational velocities in NGC 3293, NGC 4755 and NGC 6611“. Astronomy and Astrophysics. 457 (1): 265–280. arXiv:astro-ph/0606409. Bibcode:2006A&A...457..265D. doi:10.1051/0004-6361:20065392.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]