NGC 2867

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2867


Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 21 m 25,4 s
Деклинација - 58° 18' 40"
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,7
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 1 април 1834
Други ознаки PK 278-5.1, ESO 126-PN8, CS=13.6

NGC 2867 е планетарна маглина во соѕвездието Кобилица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2867 се споменува и како PK 278-5.1, ESO 126-PN8, CS=13.6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 април 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2867 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,7 mag.[2] NGC 2867 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 21 m 25,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 58° 18' 40".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2867 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 425; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8596.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]