Прејди на содржината

NGC 2808

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2808

{{{опис}}}

Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 12 м 2,6 с
Деклинација - 64° 51' 45"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид I
Привиден сјај
(видлив)
6,2
Физички податоци
Привидни димензии 14' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 7 мај 1826
Други ознаки GCL 13, ESO 91-SC1

NGC 2808збиено ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2808 се споменува и како GCL 13, ESO 91-SC1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2808 е од видот I.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,2 m.[2] NGC 2808 има само една позната привидна димензија, која изнесува 14'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 12 м 2,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 64° 51' 45".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2808 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 142; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8948.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]