NGC 3603

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 3603


Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид I1pn
Привиден сјај
(видлив)
9,1
Физички податоци
Привидни димензии 4' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 14 март 1834
Алтернативни ознаки OCL 854, ESO 129-SC16

NGC 3603 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3603 се споменува и како OCL 854, ESO 129-SC16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 март 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3603 е од видот I1pn.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,1 mag.[2] NGC 3603 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3603 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 449; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8959. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3603 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}


Надворешни врски[уреди | уреди извор]