NGC 2516

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2516


Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 h 58 m 4 s
Деклинација - 60° 45' 12"
Податоци од набљудување
Вид на објект расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3r
Привиден сјај
(видлив)
3,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
3,8
Физички податоци
Привидни димензии 22' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки OCL 776, ESO 124-SC6

NGC 2516 е расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2516 се споменува и како OCL 776, ESO 124-SC6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2516 е од видот I3r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 3,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 3,8 mag.[2] NGC 2516 има само една позната привидна димензија, која изнесува 22'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 h 58 m 4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 60° 45' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2516 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 424; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8911.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]