NGC 3159

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3159
{{{опис}}}
Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 13 м 52,8 с
Деклинација + 38° 39' 18"
Положбен агол 156°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 15,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,9'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 1 февруари 1886
Други ознаки MCG 7-21-21, CGCG 211-23, NPM1G +38.0190

NGC 3159елиптична галаксија во соѕвездието Мал Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3159 се споменува и како MCG 7-21-21, CGCG 211-23, NPM1G +38.0190.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 февруари 1886 година од страна на Гијом Бигурдан, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 12 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3159 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 15,2 m/лм2.[2] NGC 3159 има привидни димензии од 1,2' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 13 м 52,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 38° 39' 18".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 156°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3159 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29825. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 104; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3001. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 711.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]