NGC 3532

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3532
{{{опис}}}
Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II1m
Привиден сјај
(видлив)
3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
3,2
Физички податоци
Привидни димензии 50' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки OCL 839, ESO 128-SC31

NGC 3532расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3532 се споменува и како OCL 839, ESO 128-SC31.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 0,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3532 е од видот II1m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 3,2 m.[2] NGC 3532 има само една позната привидна димензија, која изнесува 50'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3532 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 427; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8627. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3532 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]