NGC 3181

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 3181


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 18 m 11,5 s
Деклинација + 41° 24' 48"
Податоци од набљудување
Вид на објект дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 25 јануари 1851
Други ознаки part of N 3184

NGC 3181 е дел од галаксија во соѕвездието Голема Мечка, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3181 се споменува и како part of N 3184.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 25 јануари 1851 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3181 е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 18 m 11,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 41° 24' 48".[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 3181 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 72; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3004. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 711.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[edit | edit source]