NGC 3195

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3195


Соѕвездие Камелеон
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 9 m 21,1 s
Деклинација - 80° 51' 29"
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,5'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 24 февруари 1835
Други ознаки PK 296-20.1, ESO 19-PN2, AM 1009-803

NGC 3195 е планетарна маглина во соѕвездието Камелеон, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3195 се споменува и како PK 296-20.1, ESO 19-PN2, AM 1009-803.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 февруари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3195 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,5 mag.[2] NGC 3195 има привидни димензии од 0,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 9 m 21,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 80° 51' 29".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3195 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 465; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9409.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]