NGC 2915

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2915

{{{опис}}}

Положба
Податоци од набљудување
Физички податоци
Историја

NGC 2915џуџеста галаксија во соѕвездието Камелеон, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2915 се споменува и како ESO 37-3, AM 0926-762, IRAS 09265-7624.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 март 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2915 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/ламин2.[2] NGC 2915 има привидни димензии од 1,9' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 26 м 13,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 76° 37' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 129°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2915 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26761. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 465; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9396.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: Ѕвездена карта &1000000000000000900000009ч &1000000000000002600000026м &1000000000000011500000011,5с, −&1000000000000007600000076° &1000000000000003700000037′ &1000000000000003500000035″