NGC 3114

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 3114


Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 2 m 36 s
Деклинација - 60° 6' 0"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II3r
Привиден сјај
(видлив)
4,2
Физички податоци
Привидни димензии 35' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 8 мај 1826
Други ознаки OCL 802, ESO 127-SC2

NGC 3114 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3114 се споменува и како OCL 802, ESO 127-SC2.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3114 е од видот II3r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,2 mag.[2] NGC 3114 има само една позната привидна димензија, која изнесува 35'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 2 m 36 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 60° 6' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3114 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 426; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8943.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]