Прејди на содржината

NGC 2369A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2369A


Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 18 м 43,5 с
Деклинација - 62° 56' 12"
Положбен агол 33°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,2'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 26 декември 1834
Други ознаки ESO 88-8, AM 0718-625, IRAS 07182-6250

NGC 2369Aспирална галаксија во соѕвездието Кобилица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2369A се споменува и како ESO 88-8, AM 0718-625, IRAS 07182-6250.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2369A е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 2369A има привидни димензии од 1,8' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 18 м 43,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 62° 56' 12".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 33°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2369A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 20640. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 446; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8913.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]