NGC 3403

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3403 {{{опис}}}
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 73°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 1,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 3 април 1785
Други ознаки UGC 5997, MCG 12-10-89, CGCG 333-62, IRAS 10502+7357, KARA 449, CGCG 334-4

NGC 3403спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3403 се споменува и како UGC 5997, MCG 12-10-89, CGCG 333-62, IRAS 10502+7357, KARA 449, CGCG 334-4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3403 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 3403 има привидни димензии од 3' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 73°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3403 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32719. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 8; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4391. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 714.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 3403 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar

Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]