NGC 3036

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3036
{{{опис}}}
Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 49 м 15,9 с
Деклинација - 62° 40' 32"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 март 1837
Други ознаки ESO 126-SC27

NGC 3036расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3036 се споменува и како ESO 126-SC27.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 март 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3036 е од видот OCL.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 49 м 15,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 62° 40' 32".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3036 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 448; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8946.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]