NGC 3294

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3294
{{{опис}}}
Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 35 м 51 с
Деклинација - 58° 13' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3r
Привиден сјај
(видлив)
4,7
Физички податоци
Привидни димензии 5' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки OCL 816, ESO 128-SC5, Gem cluster

NGC 3294расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3294 се споменува и како OCL 816, ESO 128-SC5, Gem cluster.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3294 е од видот I3r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,7 m.[2] NGC 3294 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 35 м 51 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 58° 13' 48".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3294 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 427; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2518. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 731.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]