NGC 3155

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3155
Поглед кон NGC 3155
Поглед кон NGC 3155
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 17 м 39,7 с
Деклинација + 74° 20' 52"
Положбен агол 41°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 2 април 1801
Други ознаки NGC 3194, UGC 5538, MCG 12-10-26, CGCG 351-12, IRAS 10133+7436

NGC 3155спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3155 се споменува и како NGC 3194, UGC 5538, MCG 12-10-26, CGCG 351-12, IRAS 10133+7436.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 април 1801 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3155 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12 m/лм2.[2] NGC 3155 има привидни димензии од 1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 17 м 39,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 74° 20' 52".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 41°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3155 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 30064. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 8; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4390. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1326.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]