NGC 3047

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3047
{{{опис}}}
Соѕвездие Секстант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 54 м 32 с
Деклинација - 1° 17' 28"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 12 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Шербурн Весли Бернам
Откриена 24 април 1883
Други ознаки UGC 5323, MCG 0-25-33, CGCG 7-59, double system

NGC 3047спирална галаксија во соѕвездието Секстант, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3047 се споменува и како UGC 5323, MCG 0-25-33, CGCG 7-59, double system.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 април 1883 година од страна на Шербурн Весли Бернам, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 18,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3047 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 12 m/лм2.[2] NGC 3047 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 54 м 32 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 1° 17' 28".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3047 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28577. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 234; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4896. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1318.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]