NGC 2609

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2609


Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 29 m 30 s
Деклинација - 61° 6' 36"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 март 1836
Други ознаки ESO 124-SC17

NGC 2609 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Кобилица, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2609 се споменува и како ESO 124-SC17.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 март 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2609 е од видот OCL.[1] NGC 2609 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 29 m 30 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 61° 6' 36".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2609 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 447; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8925.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]