Пламен (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пламен
Поглед кон Пламен
Поглед кон Пламен
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 41 м 42 с
Деклинација - 1° 51' 24"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 30' x 30'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 јануари 1786
Други ознаки CED 55P

Пламен (NGC 2024) — оддавна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2024 се споменува и како CED 55P.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1 јануари 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2024 е од видот EN.[1] NGC 2024 има привидни димензии од 30' х 30'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 41 м 42 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 1° 51' 24".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2024 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 226; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4767. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 435.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]