IC 410

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 410


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 6 м 42,6 с
Деклинација -71° 40' 52"
Положбен агол 19°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 21 септември 1900
Други ознаки ESO 73-22, IRAS 20011-7149

IC 410галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 410 се споменува и како ESO 73-22, IRAS 20011-7149.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 септември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 410 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 410 има привидни димензии од 1,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 6 м 42,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -71° 40' 52".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 19°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 410 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64108.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]