NGC 1624

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1624


Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 40 m 36,4 s
Деклинација + 50° 27' 42"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид I2pn
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Физички податоци
Привидни димензии 3' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 декември 1790
Други ознаки OCL 403, LBN 722

NGC 1624 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Персеј, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1624 се споменува и како OCL 403, LBN 722.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 декември 1790 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1624 е од видот I2pn.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 mag.[2] NGC 1624 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 40 m 36,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 50° 27' 42".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1624 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 40; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3350. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 848.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]