NGC 1931

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 1931


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 31 m 25,7 s
Деклинација + 34° 14' 42"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато со емисиона маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 4 февруари 1793
Други ознаки LBN 810, OCL 441

NGC 1931 е отворено ѕвездено јато со емисиона маглина во соѕвездието Кочијаш, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1931 се споменува и како LBN 810, OCL 441.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 февруари 1793 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1931 е од видот EN+OCL.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 31 m 25,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 34° 14' 42".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1931 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 97; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2411. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1290.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]